Dni Nagrody LUX. 29 listopada – 1 grudnia

W dniach 29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne pokazy filmowe w ramach Dni Nagrody LUX. Parlament Europejski przyznaje Nagrodę Filmową Lux co roku, żeby wspierać produkcję i dystrybucję europejskich filmów, skłaniać do refleksji o bieżących problemach politycznych i społecznych oraz celebrować kulturę europejską.W ramach Dni Nagrody Lux obejrzymy trzy filmy:„Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”,
„Królestwo”, „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?

29.11.2019, godz. 18:30„Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” reż. Teona Strugar Mitevska (Północna Macedonia, Belgia, Słowenia, Chorwacja, Francja), czas trwania: 100 min.
Co stanie się, gdy kobieta weźmie udział w wyścigu tradycyjnie zarezerwowanym dla mężczyzn i uda jej się zdobyć święty krzyż, który prawosławny kapłan wrzucił do rzeki? Petrunia robi właśnie to i rozwściecza zarówno mężczyzn, jak i kapłana, który angażuje policję. Chociaż na początku nie jest feministką, Petrunia odmawia zwrotu krzyża i walczy o równe prawa. „Dlaczego nie mam prawa do roku szczęścia?” pyta, odnosząc się do „nagrody” dla zwycięzcy wyścigu.

/pokaz poprzedzony debatą/

30.11.2019, godz. 18:00„Królestwo” reż. Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania, Francja),
czas trwania: 132 min. Jak daleko posunie się ktoś, by utrzymać się u władzy? Ten pełen adrenaliny thriller dotyczy korupcji w polityce. Opowiada historię upadku odnoszącego sukcesu polityka i jego lenna. Widza czekają zacięte kłótnie, napięte pościgi samochodowe i starcia z dociekliwą prasą.

1.12.2019, godz. 18:00„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” reż. Mads Brügger (Dania, Norwegia, Szwecja, Belgia), czas trwania: 128 min.

Jest wiele teorii spiskowych o śmierci Daga Hammarskjölda, szwedzkiego Sekretarza Generalnego ONZ. Zginął w podejrzanej katastrofie lotniczej w 1961 r., w drodze na negocjacje o zawieszeniu broni w celu rozwiązania konfliktu w Katandze, w Kongo, w którym stawką były ogromne interesy gospodarcze. Hammarskjöld był postępowym politykiem, który chciał uniemożliwić krajom zachodnim, takim jak Wielka Brytania i Francja, przywrócenie ich wpływów w Afryce po uzyskaniu niepodległości przez kolonie. Powoli rozwijający się dokument Madsa Brüggera rzuca światło na tę tajemnicę. Przygląda się tezom z przeszłości i stopniowo odkrywa nowe i zaskakujące fakty. Ten prowokacyjny film bardzo rezonuje ze współczesnymi problemami. Choć obnaża zwodnicze praktyki w polityce, jest przy tym ludzki i zabawny.

DEBATA:
W dniu 29 listopada 2019 o godzinie 18:30 odbędzie debata, której tematem będzie: „Wirtualna rzeczywistość (VR) i Gry – nowe atrakcyjne możliwości w sektorze filmowym”.
Słowo wstępne wygłosi przedstawiciel Parlamentu Europejskiego oraz Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. W dyskusji swój udział potwierdzili:
Marcin Marczyk, ekspert CVR, Fundacja Pełne zanurzenie;
Juliusz Zenker, współwłaściciel i dyrektor artystyczny Robot Gentleman Studio;
Dominik Gotojuch współwłaściciel i dyrektor kreatywny/techniczny, współwłaściciel Robot Gentleman Studio;
Adam Robaszyński-Janiec – właściciel The House of Fables.

Moderatorka: Julia Płachecka – training manager, Fundacja Tech Soup (do września 2019 ekspertka ds. programów europejskich Creative Europe Desk Polska)
Po projekcji filmu prezentacja przykładowych projektów w technologii VR.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

Parlament Europejski sfinansował przetłumaczenie napisów do trzech filmów finałowych na wszystkie 24 urzędowe języki UE, żeby mogły trafić do jak najszerszej publiczności. Widzowie mogą zagłosować na swój ulubiony film do 31 stycznia 2020 roku. Nagrodą jest
wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach w Czechach w lipcu przyszłego roku, aby osobiście ogłosić zwycięzcę nagrody publiczności.

Parlament Europejski sfinansował przetłumaczenie napisów do trzech filmów finałowych na wszystkie 24 urzędowe języki UE, żeby mogły trafić do jak najszerszej publiczności. Widzowie mogą zagłosować na swój ulubiony film do 31 stycznia 2020 roku. Nagrodą jest
wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach w Czechach w lipcu przyszłego roku, aby osobiście ogłosić zwycięzcę nagrody publiczności.

Bezpłatne wejściówki  na pokazy filmowe Lux do odbioru w kasie kina Muranów – od 25 listopada