GDZIE JEST ANNE FRANK

Znak Jakości ZEF

reż. Ari Folman, Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg, Izrael 2021

dystrybucja: Gutek Film

premiera: 22.04.2022

kategoria wiekowa: 10+, kl.4-8 SP, szkoła ponadpodstawowa

Film łączy tekst „Dziennika” Anne Frank z jego graficzną adaptacją autorstwa Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego. Może stanowić ciekawy wstęp do rozmowy na temat II wojny światowej i Holokaustu, ale też współczesnych zagadnień dotyczących uchodźców, konfliktów narodowościowych i działań wojennych na świecie. Po jego obejrzeniu można porozmawiać zarówno o historii jak i o problemach teraźniejszości; o bohaterach i przyjmowanych przez nich postawach; o sile wyobraźni, przyjaźni, współpracy; o odpowiedzialności, rodzinie, pragnieniu spokoju, bezpieczeństwa, stabilizacji; o prawach i obowiązkach człowieka. Fabuła rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, co daje okazję do spojrzenia wstecz, jak i przyjrzenia się obecnej rzeczywistości oraz dokonania porównań.

Dzięki sprawnie poprowadzonej akcji oraz wplecionym odniesieniom do popkultury (wśród odwiedzających Muzeum Anne Frank sprawne oko widza wypatrzy np. Toma Cruise czy Justina Bibera) film powinien trafić do młodego widza. Styl animacji, odmienny od królującego obecnie na ekranach, może pomóc w przeprowadzeniu ciekawego spotkania na temat tego formy filmowej, a nawet zachęcić do prób praktycznych. Na lekcjach języka polskiego może posłużyć jako przyczynek do omówienia pamiętnika jako gatunku literackiego.

Cytaty warte uwagi podczas pracy z uczniami:

„Jeżeli ludzie są na ogół dobrzy, ale i tak tworzą bomby i samoloty, żeby niszczyć się nawzajem, to… czy ta wewnętrzna dobroć ma jakiekolwiek znaczenie? I czy ja naprawdę mam jakiekolwiek szanse to przetrwać?” „Lecz powiem wam,  iż koniec końców, wierzę, że wszyscy ludzie są w głębi duszy dobrzy!”