Graniczne cięcie | Teraz-wtedy

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny wspólnie z Doc Lab Poland (w ramach cyklu Doc Lab Poland Hot Selection) zaprasza na wieczór z Granicznym cięciem – filmem o miejscowości na granicy polsko-niemieckiej, która liczy 200 mieszkańców i 43 zakłady fryzjerskie. Wieczór uzupełni spotkanie z reżyserem i projekcja humorystycznego Hair Marka Piwowskiego.

Bohaterką Granicznego cięcia jest Halina, doświadczona przez życie fryzjerka. Halina zatrudnia młodą, beztroską asystentkę Andżelę, której niczym matka próbuje przekazać wszystkie lekcje życia. Klienci odwiedzający ich salon, to niemieccy seniorzy, którzy przybywają do maleńkiej polskiej miejscowości, w poszukiwaniu tanich usług fryzjerskich. Siedząc na fotelu fryzjerskim dzielą się swoimi marzeniami, lękami i historiami z życia. Czy Andżela poświęci swoje plany, by zostać salonie w Haliny?

Wysoko oceniany przez krytyków film prezentowany był między innymi na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym i 38. Koszalińskim Festiwalu Filmowym „Młodzi i Film”. Po projekcji w FINA odbędzie się rozmowa z reżyserem Igorem Chojną. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Teraz-wtedy, Michał Oleszczyk. Jako uzupełnienie wieczoru pokazany zostanie film Marka Piwowskiego pt. Hair z 1971 roku – humorystyczna relacja z IX Konkursu Fryzjerskiego Państw Socjalistycznych o Puchar Przyjaźni.

Pokazy filmów oraz spotkanie odbędą się 13 listopada w FINA Wałbrzyska 3/5 w Warszawie o g. 19:00. Wstęp bezpłatny!

Więcej

Wydarzenie na fb

Wiatr | materiały promocyjne

Bohaterami spotkań z mającego dwuletnią tradycję cyklu Teraz-wtedy są współcześni polscy dokumentaliści, a uzupełnieniem dla ich filwmów są powiązane tematycznie wyprawy w przeszłość. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na dalszy ciąg dialogu teraźniejszości z korzeniami.

Kolejny pokaz w ramach cyklu odbędzie się 27 listopada. Tego dnia pokazany zostanie Wiatr Michała Bielawskiego zanurzony w góralszczyźnie dokumentalny film grozy o wietrze halnym – jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Wieczór uzupełni spotkanie z twórcami: reżyserem i producentem Maciejem Kubickim oraz pokaz krótkometrażowej Powodzi Jerzego Bossaka z 1947 roku.

Więcej

W grudniowych odsłonach spotkanie odbędą się wokół filmów: Jazda obowiązkowa Ewy Kochańskiej (4 grudnia) oraz Z wnętrza Cezarego Grzesiuka, Krystiana Kamińskiego i Tomasza Szwana (18 grudnia).