Nieme kino ma głos

Z okazji jubileuszu 80 lat działalności sceny teatralnej przy Marszałkowskiej 8, TR Warszawa oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – pierwsze czytanie performatywne filmu niemego.

Pokaz odbędzie się 11 grudnia o g. 19:00 przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie.

Ponad 90 lat od premiery jeden z najciekawszych polskich filmów epoki kina niemego – Zew morza z 1927 roku zostanie wyświetlony z aktorskim dubbingiem na żywo. Postaci z melodramatu Henryka Szaro przemówią głosem aktorek i aktorów TR Warszawa, a czytanie wyreżyseruje Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR.

Projekcja z aktorskim dubbingiem uświetni obchody 80-lecia sceny przy Marszałkowskiej 8 w Warszawie, która powstała dla Marii Malickiej – odtwórczyni głównej roli w filmie Zew morza, jednej z największych gwiazd przedwojennego kina i teatru. Teatr Malickiej był pierwszym zespołem, działającym w podziemiach budynku, w którym obecnie mieści się TR Warszawa. Swoje spektakle wystawiał tu od stycznia do czerwca 1939 roku.

„Na jakim poziomie znajduje się mój film? Nie łudźmy się. W granicach naszych możliwości zrobienie filmu skończenie artystycznego jest niemożliwością. Wszakże w granicach tych właśnie możliwości szedłem konsekwentnie w kierunku raz obranego celu i w żadnym wypadku nie ustąpiłem przed piętrzącemi się trudnościami.” Henryk Szaro, Jak kręcę film? „ABC u reżysera Szaro”, ABC 1927 nr 279

Zew morza to najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na otwartym morzu. W obsadzie Zewu morza, poza Marią Malicką, znalazły się znane i lubiane gwiazdy przedwojenne, takie jak Jerzy Marr i Nora Ney. Realizacji filmu podjęła się Maria Hirszbein – jedna z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową.

Zew morza zrekonstruowany został w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Więcej informacji i ciekawostek o filmie można znaleźć tutaj.