Otwarcie pierwszego Digipunktu w polsce

Digipunkt to miejsce, gdzie możesz uwiecznić najcenniejsze rodzinne pamiątki i wspomnienia. Warszawiacy będą mogli nieodpłatnie zdigitalizować większość analogowych formatów i nośników popularnych w XX wieku, od płyty gramofonowej przez przezrocza po taśmy filmowe.

18 stycznia br. Fundacja na rzecz Wielkich Historii otworzy w Wawerskim Centrum Historii Murowanka pierwszy w Polsce Digipunkt, gdzie mieszkańcy Warszawy będą mogli bezpłatnie przesłuchać i przegrać do współczesnego formatu cyfrowego archiwalne nagrania filmowe (taśmy 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM, DVD)  i dźwiękowe (płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, CD), a także zeskanować przezrocza, negatywy (w kilku formatach), zdjęcia czy listy, pamiętniki, dokumenty, gazety, wycinki, a nawet książki.

Według badań CBOS połowa Polaków posiada rodzinne pamiątki. W przeważającej liczbie są to stare fotografie, zdjęcia, albumy (96%), ale też książki (28%), dokumenty urzędowe (27%), listy, pamiętniki, wiersze (17%), gazety, wycinki, mapy czy kartki na żywność (12%) [za: „Historie rodzinne”, CBOS, 2018].

Często za anonimowym, pierwszo czy drugoplanowym bohaterem zdjęcia, za podpisem na jakimś wyblakłym dokumencie kryje się wielka historia – zachęca do przejrzenia rodzinnych archiwów dyrektor programowy Fundacji Maciej Piwowarczuk, współautor książki „Rozpoznani. Powstanie Warszawskie”. – Wspólnie z mieszkańcami Warszawy jesteśmy gotowi odkrywać i podążać za tymi prywatnymi opowieściami, które często prowadzą do historycznych wydarzeń, a czasem przeplatają się życiorysami historycznych postaci.

42% ankietowanych przez CBOS deklaruje, że w ich rodzinie byli ludzie, którzy brali udział w ważnych wydarzeniach historycznych w XX wieku. Jest wiele historii, które czekają na odkrycie, i jeśli mamy je odkryć to raczej w prywatnych mieszkaniach i domach niż w archiwach i muzeach – stwierdza Piwowarczuk. – Historie rodzinne, są nam bliższe, bo w pewien sposób dotyczą nas samych.

Fundacja zaprasza do Digipunktu 18 i 19 stycznia w godzinach 12.00-18.00, a później w każdy czwartek w godzinach 14.00-20.00.