Piątek na 44. FPFF

Ostatnie uroczyste pokazy i konferencje prasowe poświęcone filmom z Konkursu Głównego, Młoda Gala i werdykt Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych, finałowe panele w ramach Gdynia Industry – program piątku, 20 września 2019 roku na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest bardzo bogaty. Wieczorem w Gdyni zabrzmi muzyka Krzysztofa Komedy.

Konkurs Główny

„Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy, „Legiony” Dariusza Gajewskiego oraz „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego (debiut) – ta trójka zamyka w piątek serię uroczystych pokazów w Konkursie Głównym 44. FPFF na Dużej Scenie Teatru Muzycznego.

Pracowity kolejny dzień mają przed sobą również dziennikarze, dla których zaplanowano pokazy prasowe „Ukrytej gry” Łukasza Kośmickiego, „Bożego Ciała” Jana Komasy i „Legionów” Dariusza Gajewskiego.

Te i inne filmy z Konkursu Głównego przez cały dzień będzie oglądać także szeroka publiczność festiwalowa – w kinie Helios w CG Riviera, Gdyńskim Centrum Filmowym i innych obiektach zaangażowanych w Festiwal.

Dodatkowe pokazy krótkich metraży

W związku z ogromnym zainteresowaniem Konkursem Filmów Krótkometrażowych każdy z sześciu bloków filmowych pokażemy jeszcze po jednym razie. Cztery seanse zaplanowaliśmy na piątek, a dwa na sobotę. Wszystkie odbywają się na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego.

Młoda Gala

Kto otrzyma Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy i 15.000 złotych? Laureata głównej nagrody w Konkursie Filmów Krótkometrażowych poznamy w piątkowy wieczór, podczas Młodej Gali. Nagroda nosi imię animatora kultury filmowej, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Fundatorem Nagrody jest Multimedia Polska SA.

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych – w składzie: Kinga Dębska (Przewodnicząca Jury), Natalia Grzegorzek, Katarzyna Klimkiewicz – przyzna również Nagrodę Specjalną i Wyróżnienie. Podczas piątkowej uroczystości ogłoszeni zostaną także laureaci licznych nagród pozaregulaminowych.

Młoda Gala na Scenie Nowej Teatru Muzycznego rozpocznie się o godzinie 20.30. Obowiązują zaproszenia.

Finał sekcji pozakonkursowych

W piątek kończą się pokazy Skarbów Kina Przedwojennego, projekcją filmu z 1937 roku w reżyserii Romualda Gantkowskiego „Dziewczyna szuka miłości”.

Ostatnią propozycją na liście tegorocznych Poloników jest koprodukcja Niemiec, Polski, Portugalii i Francji, film „Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentke. Za montaż odpowiada w nim Michał Czarnecki, a kostiumy zaprojektowała Magdalena Rutkiewicz-Luterek. Koproducentami ze strony polskiej byli Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska. Film był współfinansowany przez PISF. Po pokazie w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego zaplanowano spotkanie z producentem, Piotrem Dzięciołem.

Po raz ostatni na jubileuszowe wspomnienia zapraszają Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych, obie obchodzące w tym roku 70-lecie działalności.

Gdynia Industry

Zachęty, czyli wsparcie produkcji audiowizualnej, zmiany technologiczne a przyszłość kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem platform streamingowych i innych trendów na rynku, postprodukcja i efekty specjalne oraz spotkanie Kobiet Filmu pod hasłem „2020 nadchodzi” – to tematy ostatniego dnia spotkań branżowych w ramach Gdynia Industry na 44. FPFF.

Odbywają się one w Hotelu Mercure Gdynia Centrum i są dostępne dla osób akredytowanych na Festiwalu.

Promocja książki

W Galerii GCF o godzinie 16.30 rozpocznie się spotkanie autorskie poświęcone książce „Rockefellerowie i Marks ad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej” Michała Piepiórki. Wstęp wolny.

Krzysztof Komeda – repetition

O legendarnym muzyku, który odszedł tragicznie 50 lat temu, u szczytu sławy, po którą sięgnął w „Fabryce snów”, napisano już cały tuzin książek i setki artykułów, powstało wiele dokumentów filmowych. Na spotkaniu w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego Paweł Brodowski, wieloletni redaktor czasopisma „Jazz Forum”, przywoła najważniejsze zdarzenia, momenty i sytuacje, które były istotne i przełomowe dla Komedy zarówno w życiu prywatnym, jak i muzycznym. Początek o godzinie 18.30.

Komeda koncertowo – w trzech odsłonach

W kilku punktach śródmieścia Gdyni równocześnie utwory Krzysztofa Komedy wykonają big bandy zaproszone do udziału w wyjątkowym muzycznym przedsięwzięciu tegorocznego Festiwalu. Symultaniczny akustyczny koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.

Godzinę później muzyki Krzysztofa Komedy będzie można posłuchać obok Gdyńskiego Centrum Filmowego, przy Placu Grunwaldzkim, gdzie na Czerwonych Schodach zaśpiewają aktorki: Magda Kumorek i Anna Dereszowska. Towarzyszyć będzie im Rebel Babel Ensemble, międzynarodowa orkiestra orkiestr, w której spotykają się muzycy, raperzy i kompozytorzy. W ciągu trzech lat działalności w jej szeregach zagrało łącznie ponad 10.000 muzyków z 15 krajów.

Muzyczną kulminacją festiwalowego piątku, 20 września, będzie KOMEDA BIG BANG, czyli wspólny występ połączonych orkiestr – wszystkich zespołów, które wcześniej pojawią się na gdyńskich ulicach. O godzinie 20.00 pod kierunkiem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego wykonają wybrane utwory Krzysztofa Komedy w akustycznej odsłonie. Koncert odbędzie się w nowo odrestaurowanej Muszli na Placu Grunwaldzkim, pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym.

Plener filmowy

Filmowym dopełnieniem Komedowego wątku będzie wieczorny seans w kinie plenerowym na Placu Grunwaldzkim. Razem z Telewizją Kino Polska pokażemy dwa filmy, do których muzykę skomponował legendarny artysta. Przed nami: „Niewinni czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz „Dwaj ludzie z szafą” w reżyserii Romana Polańskiego. Początek o godzinie 21.00.

Więcej informacji o programie filmowym i wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na www.festiwalgdynia.pl.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.